Adet siklusu ve gebeliğin oluşumu
Adet siklusu ve gebeliğin oluşumu
Bu yazı 1.034 kez okundu.
11 Haziran 2013 18:03 tarihinde eklendi

Kadınlardaki adet siklusu, son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süredir ve normalde bu süre ortalama 28 gün olmasına karşın 21 ile 35 gün arası olan adetler de normal sınırlar içinde kabul edilmektedir. Adet günlerinin hesaplanması ve bunun hasta tarafından anlaşılması çok önemlidir. Adetin birinci günü olarak söylenirken kanamanın bittiği gün değil, adetin başladığı gün anlatılmak istenmektedir. Bu terim önemlidir, çünkü ilaç kullanımlarında, yumurtlama tarihi hesaplanmasında hep adetin günü tabiri kullanılmaktadır. Genel olarak adetin 5. günü ilaca başlamanız gerekiyor diye söylenildiği zaman anlatılmak istenen adetin ilk görüldüğü günden sonraki 5. gündür.

Adetin bittiği günden sonraki 5’inci gün değildir. Bu hesaplama yani adet hesaplaması adet gecikmesi tespiti ve adet belirtilerinin değerlendirilmesi açısından çok önemlidir. 28 günde bir adet gören, yani siklusu 28 gün olan bir kadının yumurtlama günü genellikle, bu kesin bir kural olmasa da,  14. gündür. Düzensiz adeti olan kadınlarda yumurtlama gününü hesaplamak için beklenen adet tarihinden 14 gün çıkartıldığı zaman yaklaşık yumurtlama tarihi hesaplanmaktadır. Bunun nedeni adet siklusunda yumurtlamadan sonraki dönemin 14 gün olup sabit olmasıdır. Oysa yumurtlama öncesi dönemin süresi değişkenlik gösterebilir. Genel olarak bakıldığında 24 günde bir adet gören kadında yumurtlama günü şöyle hesaplanır. Kadın 20 martta diğer adetini görmeyi hesaplıyor ise, yumurtlama zamanı 20 mart tarihinden önceki 14. gün yani yaklaşık olarak 6 mart tarihidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Diyabeti başlıklı makalemizde Gebelik Diyabeti belirtileri, Gebelik Diyabeti diyeti ve hamilelik diyabeti riskleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer yazılar
Yazar
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Fırsat Köşesi
Facebook
GencNesil.Net Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.
yukarıya Çık
Google+