İkiz Gebelik Belirtileri
İkiz Gebelik Belirtileri
Bu yazı 9.827 kez okundu.
1 Mayıs 2013 22:34 tarihinde eklendi

İkiz hamilelik, ikiz hamilelik belirtileri, ikiz hamileliği, ikiz hamilelik nasıl olur, ikiz gebelik, ikiz gebelik belirtileri, ikiz gebeliği, ikiz gebelik nasıl olur, ikiz gebelik nasıl olur, ikiz gebelik nasıl anlaşılır, çoğul gebelik, çoğul gebelik belirtileri, çoğul gebelik nasıl olur, çoğul gebelik nasıl anlaşılır…Çoğul Gebelik Nedir ? Çoğul Gebelik Neye Denir ? Gebelikte İkizler – İkiz Bebekler

Uterus içinde aynı anda birden fazla fetüsün büyüyüp gelişmesine, çoğul gebelik adı verilir. İkiz gebelikler 80 gebelikte bir, üçüz gebelikte yaklaşık 6400 gebelikte bir görülür (hellin formülü). Bu oran in-vitro fertilizasyonda (tüp bebek) artma göstermektedir. Fetüs sayısı arttıkça, gestasyon süresi ve bebeğin doğum kilosu düşmektedir.

Çoğul gebeliklerde ikiz bebek olma olasılığı her zaman için daha fazladır. Bunlar tek yumurta ikizleri (özdeş) ve çift yumurta ikizleridir. Çift yumurta ikizleri (kardeş) daha çok 35 yaştan sonra görülürler. Aynı zamanda iki ovumun, iyi ayrı spermle döllenmesiyle oluşur. İkiz gebeliklerin %75’ini oluştururlar. Benzerlikleri kardeşçedir. Cinsiyetleri farklı olabilir. İki koryon ve iki plasenta vardır.

Tek yumurta ikizleri (özdeş) daha çok genç annelerde görülür. Nedeni bilinmemektedir. Ailesel yatkınlık düşünülmektedir. İkiz gebeliklerin %25’ini oluştururlar. Bunlara tek ovumun tek spermle döllenmesi söz konusudur. Bu ikizlerde döllenmiş olmuş ovumun gelişiminin erken dönemlerinde eşit kromozomlarla ikiye bölünmesinden meydana gelir. Her ikisinin özellikleri de aynıdır. Bu türlü ikizlerde bölünme safhasına tek plasenta, tek amniyon kesesi veya iki plasenta, iki amniyon kesesi oluşabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Yaz Aylarında Hamilelik başlıklı makalemizde hamileler yaz aylarında nasıl giyinmeli, hamileler yazın nasıl beslenmeli ve yaz aylarında hamile kalmanın zorlukları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar
Mutlu Gebelik
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Fırsat Köşesi
Facebook
Mutlu Gebelik Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır.
yukarıya Çık
Google+