Hamilelikte Karın Çatlakları Oluşmaması İçin Ne Yapmalı?
Hamilelikte Karın Çatlakları Oluşmaması İçin Ne Yapmalı?
Bu yazı 11.779 kez okundu.
14 Mart 2013 18:05 tarihinde eklendi

Hamilelikte Çatlaklar, Hamilelikte karın çatlakları, gebelikte çatlak, gebelikte karın çatlakları, hamilelikte çatlak ağrısı, hamilelikte çatlak acısı, hamilelikte çatlakları gidermek, hamilelikte çatlak tedavisi, Hamilelikte çatlak kremi, hamilelikte çatlak oluşmaması için, gebelikte çatlak oluşmaması için, hamilelikte çatlak önleyici haplar. Hamilelikte Karın çatlakları nasıl giderilir?

Hamilelik boyunca birçok anne adayının yaşadığı problem olan “Hamilelik çatlakları ve lekeleri”üzerine Dermatolog Dr. Gökhan Okan merak edilenleri anlatıyor.

1. Hamilelik çatlaklarının oluşum nedeni nedir?
Çatlaklar hamile bayanların %90”ında gözlenen bir kozmetik problemdir. Genelde ilk önce karın bölgesinde başlayıp, göğüs, bacaklar ve koltuk altına yayılım gösterirler. Lezyonlar başlangıçta kabarıktırlar, kısa zamanda düzleşirler ve mor renge dönüşürler. Zamanla da beyazlarlar. Yüzeylerinde kırışıklık gözlenir. Çoğunlukla birkaç cm uzunluğunda , 1-10 mm genişliğindedirler. Çatlak gelişiminin tam nedeni bilinmemektedir. Hormonal faktörler, ailesel yatkınlığın rolü göz ardı edilemez. Gelişen fetüsün deriyi germesi, hamilelik sırasında alınan kilolar dermal yırtıklara neden olmakta, olaylar çatlağı başlatmaktadır. Hamilelik esnasında yetersiz sıvı alımı, cildin elastikiyetini azaltıcı rol oynadığından çatlak oluşumunu kolaylaştırır. Hücresel düzeyde çatlak derinin fibroblast hücrelerinin düzensiz salgı yapması sonrasında gelişmektedir.

2. Hamileliğin kaçıncı ayından itibaren tedbir olmak gerekir?

Hamileliğin 5. Ayından itibaren ilgili kozmetik ürünleri kullanarak doğum sonrası oluşabilecek çatlaklara karşı önlem almak gerekir. Bu kremler doğum sonrasında da düzenli olarak kullanılmalı. Hamilelik öncesi çatlak oluşumunu önlemek amacıyla kullanılan kozmetik kremlerle kesin sonuç alımı söz konusu olmadığını bilmek gerekir.

Kozmetik ürünler gerçekten tedavi edici mi?
Çatlak üzerine etkili kremlerin bağ dokusu fizyolojisini düzenleyici, cildin elastikiyetini arttırıcı rolleri bulunmaktadır. Bu amaçla piyasada çatlak kremleri ismi verilen ürünler bulunmaktadır. Bu preparatlarla çatlakların tam oluşumunu önlemek tam mümkün olmamakla beraber kalıcı kozmetik sonuç elde edilmektedir.

4. Bu kremlerin bebek üzerinde herhangi bir yan etkisi var mı? 

Genelde çatlak tedavisinde kullanılan kremler bitkisel maddeler, tretinoin ve alfa hidroksi asit içerirler. Tretinoin ve alfa hidroksi asitlerin gelişen bebek üzerine yan etkisinden dolayı hamilelik boyunca kullanılmaması gerekir. Bu yüzden çatlak koruyucu amaçla tercih edilmezler.

5. Kozmetik ürünler dışında çatlakları gidermek için kullanılan yöntemler var mı? 

Çatlak tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem laser tedavisidr. 585 nanometre pulsed dye laser ile iyi sonuçlar elde edilmektedir. Bununla birlikte çatlak tedavisi amacıyla liposuction da kullanılıyor. Ancak liposuction tedavisi çatlaklarda iyi sonuç vermez.

6. Hamilelik döneminde ciltte birtakım lekeler de görülüyor. Bunun nedeni nedir? 

Hamilelik esnasında salgılanan östrogen, progesteron ve MSH hormonlarının etkisiyle göğüs çevresi, koltuk altı, genital bölge ve kalçaların iç yüzlerinde renk artışı gözlenir. Tüm vücutta bulunması nadirdir. Doğuma kadar ilerleme gösterir, doğum sonrası geriler. Yüzde ise simetrik, keskin sınırlı gebelik maskesi gözlenir. Olayın gelişiminde ailesel yatkınlık da söz konusudur. Güneşe maruz kalma olayı aktifleştirir.

7. Bu lekelerden kurtulmak için ne gibi önlemler alınabilir? 

Oluşan doğum lekeleri leke açıcı kremler ve peeling ile açılabilir. Peeling deriyi soyma işlemi olduğu için hamilelik döneminde oluşan lekelerin açılmasında işe yarar.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Aşırı Kusmaya Dikkat başlıklı makalemizde Hamilelikte Aşırı Kusma, Hamilelikte bulantı ve Hamilelikte Kusma hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer yazılar
Yazar
Mutlu Gebelik
Yorumlar

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • dilek (30 Ocak 2014 saat: 14:55)

    Hamilelik sürecindeki çatlaklar için; bu süreçte özellikle göbek bölgemde çatlak oluşmaması için Bionem ayva çiçeği özlü vücut vücut losyonu kullanmaya özen gösteriyorum. Hem cildimin günlük bakımını sağlıyor hemde olulşabilecek çatlaklara karşı önlem alıyor.. güzel bir ürün.

Yorum Yap

Fırsat Köşesi
Facebook
Mutlu Gebelik Copyright © 2015. Tüm Hakları saklıdır.
yukarıya Çık
Google+